Lektury szkolne na rok 2019/2020

Klasa 1

  • „Plastusiowy pamiętnik” Maria Kownacka
  • „Pamiętnik Czarnego Noska” Janina Porazińska
  • „O wróbelku Elemelku” Hanna Łochocka
  • „Nasza mama czarodziejka” Joanna Papuzińska
  • „Z przygód krasnala Hałabały” Lucyna Krzemieniecka
  • „Wiesze” Julian Tuwim
  • „Wiersze” Jan Brzechwa

Klasa 2

  • „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek ( czterech prawych i sześciu lewych)” Justyna Bednarek
  • „Zaczarowana zagroda” Alina i Czesław Centkiewiczowie
  • „Cukierku, ty łobuzie” Waldemar Cichoń
  • „Detektyw Pozytywka” Grzegorz Kasdepke
  • „Babcia na jabłoni” Mira Lobe
  • „Kapelusz Pani Wrony” Danuta Parlak
  • „Czarna owieczka” Jan Grabowski
  • „Dzieci pana Astronoma” Wanda Chotomska
  • „Wiersze” Jan Brzechwa

Klasa 3

  • „Asiunia” Joanna Papuzińska
  • „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren
  • „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” Agnieszka Frączek
  • „Dziewczynka z parku” Barbara Kosmowska
  • „Sposób na Elfa” Marcin Pałasz
  • „Drzewo do samego nieba” Maria Terlikowska
  • „Dziadek i niedźwiadek” Łukasz Wierzbicki
  • „Jak to ze lnem było?” Maria Konopnicka
  • „Szewczyk Dratewka” Janina Porazińska
  • „Afryka Kazika” Łukasz Wierzbicki
  • „O psie, który jeździł koleją” Roman Pisarski
  • „Anaruk, chłopiec z Grenlandii” Czesław Centkiewicz
  • „Karolcia” Maria Kruger

Klasa 4

  • „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” Janusz Christa
  • „Akademia Pana Kleksa” Jan Brzechwa
  • „Opowieści z Narnii, Lew, Czarownica i stara szafa” Clive Staples Lewis
  • „Pamiętnik Felka Parerasa” Ewa Chotomska
  • „Magiczne drzewo. Olbrzym” Andrzej Maleszka
  • „Pinokio” Carlo Collodi
  • „Dzień i noc czarownicy” Dorota Terakowska
  • „Mikołajek” René Goscinny, Jean-Jacques Sempé
  • „Czarlie i fabryka czekolady” Roald Dahl
  • Wybrane podania i legendy polskie
  • Wybrane baśnie polskie i europejskie
  • Wiersze: Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Adama Mickiewicza, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego, Joanny Kulmowej

Klasa 5

  • Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett
  • „Chłopcy z Placu Broni” Ferenc Molnar
  • „W pustyni i w puszczy” Henryk Sienkiewicz
  • „W 80 dni dookoła świata” Juliusz Verne
  • „Pajączek na rowerze” Ewa Nowak
  • „Skarb Troi” Olaf Fritsche
  • „Katarynka” Bolesław Prus
  • „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery
  • „Za niebieskimi drzwiami” Marcin Szczygielski
  • „Matylda” Roald Dahl
  • „Bajki” Ignacy Krasicki
  • Wybrane mity greckie
  • „Biblia” wybrane przypowieści

Klasa 6

  • „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafał Kosik
  • „Hobbit” John Ronald Reuel Tolkien
  • „Przygody Tomka Sawyera” Mark Twain
  • „Szatan z siódmej klasy” Kornel Makuszyński
  • „Przygody Hucka” Mark Twain
  • „Ten Obcy” Irena Jurgielewiczowa
  • Wybrane pozycje z serii Nazywam się (np. Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Maria Curie-Skłodowska)
  • „W pamiętniku Zofii Bobrówny” Juliusz Słowacki
  • Biblia: wybrane przypowieści ewangeliczne o talentach, o siewcy, o pannach roztropnych
  • Mity: o Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce, o Dedalu i Ikarze
  • wybrane podania i legendy polskie: o Lechu, o Kraku
  • utwory poetyckie: Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Czesława
  • wybrane wiersze następujących poetów: Czesława Miłosza, Juliusza Słowackiego, Tadeusza Różewicza, Leopolda Staffa, pieśni i piosenki

patriotyczne.

Klasa 7

  • „Zemsta” Aleksander Fredro
  • „Syzyfowe prace” Stefan Żeromski
  • „Opowieść wigilijna” Charles Denis
  • „Mały Książę” Antonie de Saint-Exupery
  • „Stary człowiek i morze” Ernest Hemingway
  • „Krzyżacy” Henryk Sienkiewicz
  • „Dziady cz.2” Adam Mickiewicz
  • „Żona modna” Ignacy Krasicki;
  • „Stowarzyszenie umarłych poetów” Nancy Horowitz Kleinbaum
  • wybrane wiersze następujących poetów: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Wisławy Szymborskiej, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Czesława Miłosza, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Sztaudyngera, Tadeusza Różewicza

Klasa 8

  • „Kamienie na szaniec” Aleksander Kamiński
  • „Balladyna” Juliusz Słowacki
  • „Latarnik” Charles Dickens
  • „Artysta” Sławomir Mrożek
  • „Karty na stół” Agatha Christie.
  • „Ziele na kraterze” Melchior Wańkowicz
  • „Pan Tadeusz” Adam Mickiewicz
  • Wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII i VIII Jan Kochanowski
  • „Wspomnienia wojenne 22 IX 1939–5 IV 1945” (fragmenty) Karolina Lanckorońska
  • Wybrane wiersze poetów następujących poetów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta, Stanisława Jerzego Leca.